Hasan Cemal’den sözde 1915 olaylarına soykırım ifadesi

Hasan Cemalden sozde 1915 olaylarina soykirim ifadesi

Hasan Cemal’den sözde 1915 olaylarına soykırım ifadesi

1915 olayları hakkında yorum yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan soykırım ifadesini kullanmazken Hasan Cemal’in ’24 Nisan’ temalı yazısında ‘soykırım’ ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Hasan Cemal'den sözde 1915 olaylarına soykırım ifadesi

ensonhaber.com

Gazeteci Hasan Cemal ‘sözde Ermeni soykırımı’ tabirinin en sıkı savunucularından birisi.

Öyle ki bu konu hakkında kitaplar, makaleler yazan Cemal bu konuyu gündemde tutmayı sürdürüyor.

Paşinyan soykırım demedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçtiğimiz günlerde, 1915 olaylarından bahsederken “soykırım” ifadesini kullanmaktan çekindi.

Bazı muhalif kesimlerin eleştirisine karşın bu tutum, kendisine oy veren seçmenin bölgede bir normalleşme talebinin yansıması olarak yorumlandı.

Hala ‘soykırım’ dedi

Paşinyan dahi 1915 Olayları’yla ilgili “Büyük Felaket (Meds Yeghern)” ve “kırım” ifadelerini kullanırken, Hasan Cemal’in hala ‘soykırım’ ifadesini kullanması dikkat çekti.

1915’teki olaylardan ’24 Nisan soykırım acısı’ olarak bahsetti

T24’teki “Ermeni kardeşlerimin 24 Nisan soykırım acısını, Hrant Dink’in ‘23,5 Nisan’ yazısıyla paylaşıyorum” başlıklı yazısında 1915’teki olaylardan ’24 Nisan soykırım acısı’ olarak bahsetti.

“Ermeni dramının başlangıcıdır bu tarih”

Hasan Cemal yazısında şu ifadeleri kullandı:

Tarih, 24 Nisan 1915’in şafak vakti… Özellikle İstanbul’daki Ermeni aydınlar, yazarlar, sanatçılar, öğretmenler, avukatlar, doktorlar, mebuslar teker teker alınırlar evlerinden. Götürülürler… Ve bir daha da geri dönmezler. İşte, birkaç gün sonra bütün Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde gerçekleştirilen ‘tarihsel Ermeni dramının başlangıcıdır bu tarih. Kim nasıl anlayabilir bunu bilemiyorum ama hem Ermeni olmak, hem Türkiyeli; hem 23 Nisan’ı yaşamak bütün coşkusuyla ve ertesi günün bir parçası olmak bütün hüznüyle.

1713943104 290 Hasan Cemalden sozde 1915 olaylarina soykirim ifadesi

Terör elebaşlarıyla sık sık görüşme yaptı

Uzun yıllardır PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan’dan diğer teröristler Cemil Bıyık’tan Murat Karayılan’a kadar sık sık PKK kamplarına katılarak teröristlerle görüşen gazeteci Hasan Cemal oldu.

Cemal bu görüşmelerinin ödülünü ise geçtiğimiz seçimlerde almaya çalıştı.

Seçilemedi

Genel seçimlerde DEM Parti’den milletvekili adayı olan Cemal, seçimler sonucu Meclis’e giremedi.

1713943104 119 Hasan Cemalden sozde 1915 olaylarina soykirim ifadesi

Hendek önünde poz

Cemal sık sık PKK’lılarla yaptığı röportajlar kadar köşe yazılarında PKK’lı teröristleri savunması ile de tanınıyor.

Özellikle 2015’deki hendek olaylarında yazdığı yazılar ve bölgeye giderek PKK’lı teröristlerin kurduğu bariyer ve hendekler önünde poz veren Cemal büyük tepki çekmişti.

Cemal gazetecilik hayatı boyunca PKK savunuculuğuna soyundu ve teröristleri övdü, operasyonlarda öldürülen PKK’lıların arkasından üzüldü.

1713943104 455 Hasan Cemalden sozde 1915 olaylarina soykirim ifadesi