AK Parti MYK sonrası Ömer Çelik’ten açıklama: Irak, PKK’yı terör örgütleri listesine almalı – Son Dakika Türkiye Haberleri

AK Parti MYK sonrasi Omer Celikten aciklama Irak PKKyi teror orgutleri

AK Parti MYK sonrası Ömer Çelik’ten açıklama: Irak, PKK’yı terör örgütleri listesine almalı – Son Dakika Türkiye Haberleri

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplandı. AK Parti Genel Merkezi’ndeki toplantı, saat 14.00’te başladı.

Toplantı sonrası Parti Sözcüsü Ömer Çelik, açıklamalarda bulunuyor.

Çelik’in açıklamaları şöyle:

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI

Hiçbir güç Netanyahu hükümetinin soykırımcı politakasını durduramıyor. Batılı ülkelerin bir yandan silah vermesi, bir yandan da Gazze’ye insani yardım göndermesi şeklindeki çifte standartlı gündem onları daha çok cesaretlendiriyor. Küresel vicdan İsrail saldırıları karşısında ayakta. ABD’deki destek eylemlerindeki görüntüler vicdana vurulan ters kelepçedir. Bu eylemler halen üniversite bahçelerinde devam ederken buna karşı polis şiddetinin uygulanması ibretlik bir görüntü ortaya çıkartmaktadır.

Bugün mesele İsrail ve Filistin arasındaki mesele olmaktan çıkmıştır. Bugün mesele insanlığı savunanlar ile soykırım zihniyetini savunanlar arasında bir mücadeledir. Soylırım zihniyetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Gazze’ye sahip çıkmaya devam edeceğiz.

IRAK ZİYARETİNİN YANSIMALARI

İran ve İsrail arasında bir gerilim söz konusu oldu. Bu gerilim sırasında Cumhurbaşkanımızın Irak ziyareti çok önemli olmuştur. Görüşmenin başlıkları çok kapsamlıydı. Tek seferde en çok anlaşma imzalanan ziyaret budur. Bütün bölgede kaos ve istikrarsızlık sürerken Kalkınma Yolu Projesi’nin bu ziyarette merkezi konulardan birisi olmasıdır. Projenin hayata geçmesini istemeyen pek çok odak var.

Irak makamlarının PKK’yı yasaklı örgütler listesine almasını memnuniyetle karşılıyoruz. Irak, PKK’yı terör örgütleri listesine almalı. Sınırlarımıza yönelik saldırılar Irak’tan geldiği zaman BM şartının 51. maddesinin bize verdiği yetkiyle biz de bu terör tehditini bertaraf etmek için müdahale etymek zorunda kalıyoruz.

Kesinlikle bu müdahaleler Irak’ın toprak bütünlüğüne karşı değildir. Buna mecbur olduğumuz için yapıyoruz.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI

Meclis Başkanımızın yürüttüğü çalışmalar sürüyor. Bunlara olumlu yaklaşıyoruz.

Türkiye’de artık parlamenter sistem ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bilek güreşi şeklinde sunmaktran vazgeçilmelidir. Vatandaş karar vermiştir. Ülkemiz bu sistemle yönetilmektedir. Bu Türkiye’de çok eski bir tartışmadır. Cumhurbaşkanlığı makamı ile başbakanlık arasındaki çelişki askeri ve yargı vesayetini doğuruyor. Anayasa kitapçığı fırlatma hikayesinde Türkiye’nin ödediği ekonomik bedel çok yüksektir. Vatandaşa verilen hak asla geri alınmaz.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tüm testlerden geçmiştir. 

“TAM DESTEKLİYORUZ”

Ekonomi yönetimiyle ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Mehmet Şimşek ve ekibine olan desteğimiz tamdır. Politikalarını tam olarak destekliyoruz.