Yunan adaları için sıra beklendiler

Yunan adalari icin sira beklendiler

Yunan adaları için sıra beklendiler

Yunan adalarına kapıda vize uygulamasının başlamasıyla birlikte 9 günlük bayram tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşlar, Ayvalık’ta vize uygulaması için yoğunluk oluşturdu.

Balıkesir'de bayram tatili yoğunluğu: Yunan adaları için sıra beklendiler

İHA

Türkiye’den Yunan adalarına kapıda vize uygulaması nisan ayı itibariyle başladı.

Yeni gelen uygulamayla birlikte Ramazan Bayramı tatilinde farklılık isteyen vatandaşlar rotasını çizdi.

Türkiye’den Yunan adalarına kapıda vize uygulaması, Ramazan Bayramı ile 9 günlük tatil sürecini Yunan adalarında geçirmek isteyen vatandaşlardan yoğun talep aldı.

Seferlerde yoğunluk başladı

Bayram tatili için adaları seçen vatandaşlar, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile Yunanistan’ın Midilli Adası arasındaki feribot seferlerini hareketlendirdi.

Günün ilk seferi ile tura çıkmak isteyen vatandaşlar uzun Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

1712572165 174 Yunan adalari icin sira beklendiler

Feribotla adaya geçtiler

Aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte sıra bekleyen vatandaşlar, işlemlerini yaptırdıktan sonra feribotla adaya doğru hareket etti.

Yoğunluk nedeniyle hudut kapısı önünde zaman zaman kuyruklar oluştu.

Ramazan Bayram tatili nedeni ile ciddi bir yoğunlukla karşılaştıklarını dile getiren acente yetkilisi Acente Sahibi Eşref Jale, Kapıda Kolay Vize uygulamasının yoğunluğu arttıran bir etken olduğunu vurguladı.

1712572165 762 Yunan adalari icin sira beklendiler

“Son derece yoğun talep var”

9 günlük Ramazan Bayramı’nın da yoğunluğu arttırdığını kaydeden Jale, kapıda vize için şunları söyledi:

“Yunanistan’ın talep ettiği şekilde, 4 gün önceden evrakları hazırlayıp oraya gönderiyoruz. Bunun yanında vize bedeli olarak da 80 euro talep ediliyor. Bayram süresince oldukça yoğun talep alıyoruz. Birden bire işlerimiz hareketlendi. Son derece yoğun talep var. Bu yoğun talep kapı vizesinden kaynaklanıyor. Çünkü AB ülkeleri vize vermeyi zorlaştırdı.

Bu nedenle de Türk tatilcilere kapıda vize uygulaması daha kolay olması nedeniyle ciddi bir tercih sebebi. Ancak kapıda vize uygulaması, Yunanistan’a ait Ege’deki 5 ada için geçerli.

Hangi adadan vize alıyorsanız, o adada tatilinizi geçirmek zorundasınız. Tatil sırasında bir başka adaya gidebilmek mümkün olmuyor. Kapıda vize uygulaması en fazla 7 günlük olabiliyor. Ama isteyen daha kısa da süre için de bu vizeyi alabilir. Yani bu vize gidilen adaya ait bir vize olmakla sınırlı kalıyor.”

“Atalarım Anadolu’ya Midilli’den göçmüşler”

Türk tatilcilerden Osman Hilmi Damar da, 9 günlük Ramazan Bayramı nedeniyle Yunanistan’ın Midilli Adası’nı tercih etmesinin ailevi bir durum olduğunu belirterek, “Çünkü benim atalarım Anadolu’ya Midilli’den göçmüşler. O yüzden de Midilli benim için çok önemli bir ada. Yeşil pasaportum olduğu için de bayram tatilimi orada geçirmek istedim.” dedi.

Tatilcilerden Bade Ulusay ise; Midilli Adası’nı, bayram tatilini ekonomik açıdan daha uygun fiyatlara ve damak tadına sahip olması nedeniyle tercih ettiğini söyledi.

1712572166 794 Yunan adalari icin sira beklendiler

“Bu kadar yoğun olmasının nedeni kapıda vize uygulamasıdır”

Ayvalık’ta öğretmenlik yapan Alev Türkmeneli de, Midilli Adası’nın coğrafi yapısı ve tatil seçeneklerini çok sevdiğini belirterek, “Tabi bunun yanı sıra fiyatları da son derece uygun olmasından dolayı bayram tatilimin 5 gününü orada geçirmek istedim. Benim yeşil pasaportum var ama bugün burada bu kadar yoğunluğun olmasının bir nedeni de kapıda vize uygulamasıdır” diye konuştu.

Öte yandan Ayvalık’tan Midilli Adası’na bayram tatili süresince 5 bini aşkın kişinin gitmesi bekleniyor.

1712572166 340 Yunan adalari icin sira beklendiler1712572166 625 Yunan adalari icin sira beklendiler1712572166 125 Yunan adalari icin sira beklendiler Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)