İsrail halkı Netanyahu’nun savaşı yönetemediğine inanıyor

Israil halki Netanyahunun savasi yonetemedigine inaniyor

İsrail halkı Netanyahu’nun savaşı yönetemediğine inanıyor

7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik devam eden saldırılara ilişkin İsrail halkının çoğunluğu, Netanyahu’nun savaşı iyi yönetemediğini ve derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

İsrail halkı Netanyahu'nun savaşı yönetemediğine inanıyor

AA

İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik saldırılarına aralıksız devam ediyor.

Tüm uyarıları hiçe sayarak bombalamayı sürdüren İsrail, Gazze’yi adeta kan gölüne çevirdi.

İsrail devlet televizyonu KAN, Netanyahu’nun Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü savaşla ilgili yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

Yüzde 45’i savaştan Netanyahu’yu sorumlu tuttu

Buna göre; İsraillilerin yüzde 68’i, Netanyahu’nun 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü savaşı iyi yönetmediğini, yüzde 29’u iyi yönettiğini, yüzde 3’ü ise bilmediğini söyledi.

İsraillilerin yüzde 45’i 7 Ekim’de yaşanan olaylardan Netanyahu’yu, yüzde 35’i orduyu, yüzde 3’ü ise Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı sorumlu tutarken, geri kalanı ise yanıt vermeyi reddetti.

Halkın yüzde 42’si Netanyahu’nun istifasını istiyor

Ankete katılan İsraillilerin yüzde 42’si 7 Ekim olayları nedeniyle Netanyahu’nun derhal, yüzde 29’u da savaşın bitiminden sonra istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 21’i ise Netanyahu’nun olaylara rağmen görevini sürdürmesini istedi.

Erken seçim için protesto düzenliyorlar

İsrail’de binlerce kişi, hemen hemen her gün, Gazze’ye saldırılar devam ederken Netanyahu hükümetinin istifası, erken seçim ve İsrailli esirlerin evlerine geri getirilmesi talebiyle protesto düzenliyor.

1712557433 180 Israil halki Netanyahunun savasi yonetemedigine inaniyor1712557433 467 Israil halki Netanyahunun savasi yonetemedigine inaniyor1712557433 260 Israil halki Netanyahunun savasi yonetemedigine inaniyor Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)